Vytisknout

Nejen šachová družba v Augsburgu - patrnerském městě Liberece

English

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

V září minulého roku obdržel náš klub (v té době ještě působící pod TJ) prostřednictvím partnerství mezi městy Augsburg a Liberec následující pozvánku (částečný opis):

Vážení přátelé šachu,

v rámci našeho malého jubilea – roku 2017 oslavíme 5. výročí trvání našeho šachového spolku – bychom Vás chtěli srdečně pozvat, abyste slavili s námi.

Doufáme, že nám uděláte radost a přijedete k nám do pěkného Augsburgu, abychom se kromě sportovního utkání v přátelském prostředí a bohatého kulturního programu také seznámili při příjemném posezení.

Snad se z tohoto setkání stanou pravidelné návštěvy, které by tak byly skromným příspěvkem k prohloubení vztahů mezi našimi partnerskými městy.

Se srdečným pozdravem

Aleksandar Vuckovic,1. předseda přátel šachu Augsburg

Po anketě v klubu jsme se rozhodli nabídku přijmout a přípravou družebního zájezdu byl pověřem Peťa Janouš.

Přes nemálo problémů, které náš klub v následujících měsících potkali (rozluka s TJ, vytvoření nového – nástupnického klubu, přenechání MČR družstev Turnovu, neplánovaný postup do 2. ligy, odchod trenérů po jejich hádce i s mládeží) jsme od záměru necouvli a rozhodně nelitovali.

Hostitelé se opravdu předvedli skvěle jak lidsky, tak organizačně a to i přes to, že některé z pozvaných týmů nemohli přijet. Program byl pestrý a zajímavý.

Z Liberce jsme vyrazili ve čtvrtek po 5h a kolem 11h jsme se již ubytovali. Následoval přesun do školy, kde náš hostitel Aleksandar Vuckovic (původem Srb) učí jazyky a zároveň vede šachový klub.

Jelikož jsme na místo dorazili dříve, než bylo naplánované zahájení, tak jsme si udělali první výlet Augsburskými ulicemi.

Kolem 13h jsme již byli vřele přivítáni Aleksandarem jeho šachovou družinou a rodinou. Také jsme se seznámili s dalšími pozvanými zástupci místních i přespolních klubů. Klub z Ulmu to měl do Augsburgu dále než do Liberce. Před slavnostním zahájením jsme ochutnali připravené cukrářské dobroty.

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Svým hostitelů jsme předali propagační materiály převážně v německém a anglickém jazyce, o Liberci a okolí (radnice, muzeum, zoo, galerie Lázně, Ještěd, Krajská knihovna, publikace o památkách Libereckého kraje, babylon a jiné … které jsme získali z informačního centra Liberec a knihovny).

Dále náš předseda Vojta a Peťa předali zástupcům přítomných oddílů naše klubové vlaječky

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Ve 14h všechny slavnostně přivítal Aleksandar Vuckovic a Christop Lipok.

Následoval turnaj v rapid šachu bez přídavku, ve kterém jsme se opravdu neztratili. Ben sedmikolový turnaj vyhrál bez prohry se dvěma remízami a půlbodovým náskokem před trojicí s 5,5body v následném pořadí: Christop Lipok, Petr Janouš, Aleksandar Vuckovic.

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Drak Jiřík skončil sedmí, já desátý a řidič Vojta šestnáctý.

Po volném hraní a představování následoval přesun do zahradního baru umístněného za historickými hradbami města. Po náročné cestě a turnaji jsme měli opravdu žízeň a na přepočet cen EUR na Kč jsme opravdu nehleděli. Bar jsme zavřeli a následoval přesun nočním městem se vzdáleným ohňostrojem blesků. Bouřka se nám naštěstí vyhnula. Zatímco šli ostatní spát, já si udělal procházku s fotoaparátem, fotil noční památky, kostely a kašny a tipoval kam vyrazit příští večer … vyhrála u mě punk rock pizzeria BOB´S.

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

V pátek pro nás Aleksandar připravil prohlídku historické radnice a následně prohlídku centra města. Mohutná radnice z let 1615-1624 se dvěma věžičkami a vysokým štítem má 7 poschodí a v 1. patře bohatě vyzdobeným Zlatým sálem opravdu stála za návštěvu.

Hostitel za nás uhradil vstupné a provedl nás jednotlivými expozicemi. Sál věnovaný historii města (od dob Římanů po současnost). Další sál byl věnován obětem z řad místních obyvatel z první a druhé světové války a další sál obětem nacizmu. Nejdéle jsme se samozřejmě zdrželi v nádherném Zlatém sále (obdobně jako několik novomanželských párů). Navštívili jsme obřadní síň a nakonec expozici družebních měst s Augsburgem

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Následovala prohlídka historického sociálního městečka pro nemocné či nemajetné augsburčany. Městečko bylo na konci 2 světové války téměř zničeno, ale opraveno bylo opravdu stylově. Jeho součástí jsou jak původní byty, tak i byty novodobé a využívané, zahradní restaurace, kaple ale i protiletecký kryt s válečnou expozicí.

Odpoledne jsme se přesunuli s hostiteli na zahrádku, kde nám připravili vlastní občertstvení a oběd. A poté následoval turnaj v bleskovém šachu, který s přehledem vyhrál náš hostitel.

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Po turnaji nás dorazila grilovačka, na které nám hostitelé neustále nabízeli další a další kulinářské dobroty. Já musel po třetím chodu s díky odmítat, jelikož jsem se chtěl ještě někam podívat a byl schopen pohybu.

Večer jsme unaveni skončili v již zmiňovaném BOB´S baru a ti co ještě neměli dost končili na místní diskotéce.

Sobotu (10+) jsme začali ranní kávičkou s koláčkem v pejkařství naproti našemu hostelu. Poté jsme s naším hostitelem vyrazili do ulic a navštívili Katedrálu Navštívení Panny Marie. Románská stavba včetně věží s dvojím chórem a kryptou byla dokončena roku 1075 a ve 14. století rozšířena o gotické části. Ve střední lodi se zachovalo pět románských malovaných oken (kolem 1200), která patří k nejstarším na světě. Bronzová vrata z roku 1065 s 35 figurálními poli jsou dnes vystavena v diecézním muzeu.

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Následoval přesun k místní restauraci, která byla umístěna také u hradeb, které navíc obklopovala soustava vodních kanálů, na kterých bylo možné si zapůjčit lodičky. Po dvouhodinovém posezení s hostiteli jsme se rozdělili k individuálnímu programu.

A i naše parta se rozešla. Vojta s Peťou dali přednost místním lodičkám a já s Benem a Jiřím šli na koupák. A ten byl také super. Jiřík si moc vody neužil, dal přednost odpočinku ve stínu. Zato já s Benem jsme si bazénu užili dost.

Večer pro nás hostitel naplánoval posezení v centru v zahradní restauraci, kde nám dal názornou přednášku o budapeštském gambitu, který ovládá opravdu mistrně. A ani Ben s Peťou a Jirkou mu nestačili.

Pozdní večer jsme opět končili v BOB´S baru a následné tančírně.

V neděli se některým z nás nechtělo opravdu vstávat, ale kávička pomohla. Poté si pro nás přijeli ostatní družitelé a jeli jsme do školy na snídaňový raut formou švédských stolů.

Na šachy již nikdo moc pomyšlení neměl, ale rozloučení s hostiteli a všemi účastníky bylo opravdu srdečné a na příští rok jsme předjednali podobné setkání v Liberci, kdy náš šachový oddíl bude slavit 1. rok v novodobé historii, kterou začínáme 2. ligou.

 

Augsburg – znak

O Augsburgu: (česky Augšpurk i Aušpurk) je historické a univerzitní město v Německu na jihozápadě spolkového státu Bavorsko. Je hlavním městem a sídlem vlády Švábska. Má asi 277 000 obyvatel a je tak po Mnichově a Norimberku třetí nejlidnatější sídlo Bavorska. Jeho jméno je odvozeno od římského sídla Augusta Vindelicorum, založeného roku 15 př. n. l. římským císařem Augustem. Město je významné průmyslové i finanční centrum, je sídlem univerzity a dalších vysokých škol a katolické diecéze Augsburg. Nachází se na soutoku řek Lech a Wertach.

Augsburg je jediné město v Německu, které má vlastní zákonem stanovený svátek, Augsburský svátek míru, který se slaví 8. srpna na paměť dohody mezi katolíky a protestanty z roku 1555

(více zde: O Augsburgu)

Zájezdu se nás nakonec zúčastnilo pět:

Vojta Šic – předseda, nás bezpečně a pohodlně dopravil tam a zpět a po cestě jsme po vzoru pořadu TOP GEAR testovali jak jízdní vlastnosti nové ŠKODY, tak Vojtovy řidičské schopnosti. A tempomat opravdu fungoval.
Peta Janouš z pozice organizátora a hlavního tiskového mluvčího pohotově komunikoval a překládal. Navíc zajisti v centru města pohodlné ubytování. Šachově se mu také dařilo a v rapidu skončil třetí.
Ben Polák, šachové nejsilnější hráč naší výpravy vyhrál rapid a hlídal Jirku DRAKA.
Jirka „DRAK“ Jareš stíhal vše a zařídil instruktáž od našeho hostitele Aleksandara v Budapeštském gambitu. Aleksandar toto zahájení opravdu ovládá … a to za obě barvy.
A já co šlo tak dokumentoval, pořád se někde loudal či utíkal fotit a první noc, kdy ostatní odpadli, chodil po nočním městě a vychutnával atmosféru města.

 

Fotogalerie:

Augsburg1 - příjezd, uvítání a rapid
Augsburg2 - noční A., památky
Augsburg3 - prohlídka radnice
Augsburg4 - sociální městečko s protileteckým krytem
Augsburg5 - blesk, lodičky, loučení

 

 
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net