připomeňme si tímto jeho památku

 
 

Celý článek

Přinášíme osobní vzpomínky na dlouholetého libereckého výborného šachistu, trenéra a funkcionáře, jak nám je poskytl jeho syn Leoš Kobr. Předejme mu tedy slovo:


Tatínek s námi o svém dětství moc nemluvil a dědeček, který by mohl něco prozradit, zemřel poměrně záhy. Z jeho školních let máme informace poměrně kusé, nechme tedy hovořit artefakty z jeho pozůstalosti. Dokonce ani nevíme, kdy začal hrát šachy. ani kdo ho k nim přivedl. (Že by za to mohla čtyřka z tělocviku na výročním vysvědčení školního roku 1947/1948? Ale nepředbíhejme.)


Narodil se 20. září 1935 v Náchodě. Za protektorátu začal chodit do obecné chlapecké školy v Náchodě, která byla zprvu čtyřtřídní a s blížícím se koncem války byla prodloužena až na šestitřídní, aby se z ní po osvobození stala pětitřídní. Toto období pro něj muselo být dosti těžké, protože po sametové revoluci nám prozradil, že jeho otec byl za války totálně nasazený v Rakousku a břímě výchovy malého Zdeněčka leželo na matce, babičce a na tetách. Prý bydleli v hospodě. Že by se zde naučil od nějakého štamgasta hrát šachy?

V letech 1946 – 1953 studoval na Státním reálném gymnáziu, později přejmenovaném na Jiráskovo gymnázium. V roce 1953 se již účastnil simultánky s velmistrem Pachmanem. Podle stavu fotografie účastníků si myslíme, že si této účasti velice vážil. Výsledek, jaký uhrál, nevíme.

V letech 1953 – 1958 studoval v Praze na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy obor matematika a matematická statistika. Pravděpodobně zde se naučil hrát bridge, který jsme pak příležitostně hráli v rodinném kruhu. I zde dosáhl jistých úspěchů.

V roce 1958 dostal umístěnku do Liberce do Výzkumného ústavu textilních technologií (později SVÚT), kde pracoval až do svého odchodu do předčasného důchodu v roce 1994. V roce 1963 se oženil, v dalších letech se narodili dva synové. Možná proto se dochovaly diplomy pouze do roku 1968.

Ze záznamů v členských průkazech je doloženo jeho členství v následujících letech a šachových oddílech:

1963 TJ Lokomotiva Liberec

1963 – 1966 TJ Jiskra Textilana Liberec

1971 – 1978 TJ Lokomotiva Liberec

1979 – 1988 Slavia ODPM Liberec (známky za rok 1989 nebyly vylepeny)

Trenérské působení:

1963 – 1990 trenérem II. třídy

Hodně se věnoval mládeži, vedl šachové kroužky, jeden čas také v Okresním domě pionýrů a mládeže v Liberci. K tomu se váže jedna příhoda: Kroužek byl, tuším, každý čtvrtek, tak vždycky říkal, že přijde později, že jde do Pindi (pionýr = Pinďa). Jednou jej také někdo sháněl a otevřít šla babička, která s námi žila, a dotyčnému říkala, že je v Pinďovi, čemuž dotyčný nerozuměl a babička neuměla vysvětlit.Tatínkovo srdce dotlouklo po těžké zákeřné nemoci 31. ledna 2011, přičemž byl obklopen lidmi, kteří jej měli rádi, a je pochován v kolumbáriu Libereckého krematoria.Za celý jeho život jsme od něj neslyšeli jediného sprostého slova, na rozdíl od dnešních teenagerů.


Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/sachy-slavia-lbc.cz/www.sachy-slavia-lbc.cz/templates/diamonds/index.php on line 169