sachy-mladezrajce.net
 

O první prázdninový den, v pátek 1.2. 2019, uspořádala Tělovýchovná jednota Slovan Varnsdorf v Domě dětí a mládeže pro děti šachový turnaj.

Z Liberce jsme vyrazili vláčkem již v 7 hodin ráno. Po několikaterém ptaní jsme na místo dorazili tak, že jsme měli dostatek času na zklidnění.

Šachového klání se zúčastnilo celkem 37 dětí ze šachových oddílů TJ Slovan Varnsdorf, DDM Varnsdorf, ŠK Zikuda Turnov, ZŠ Arnultovice-Smetanka, Novoborský ŠK, ZŠ Náměstí-Smetanka, TJ Sokol Mšeno, Šachový klub při ZŠ Kaplického Liberec a nás.

Turnaj se hrál švýcarským systémem dohromady. To se účastníci uspořádají podle výkonnosti. Pak se tabulka rozdělí na dvě skupiny. Protože bylo 37 hráčů, poslední měl volno a hráli 1-19, 2-20, 3-21, ... 17-35, 18-36. Ve druhém kole pak proti sobě hrají navzájem ti, co mají bod, ti, co mají půl bodu a ti, co mají nula bodů. V dalších kolech pak proti sobě vždy nastupují šachisté se stejným počtem bodů. Když jich je ve skupině více, vždy se skupina rozdělí na dvě půlky a proti sobě hrají první z první poloviny s prvním z druhé poloviny atd.. Nikdy proti sobě dvakrát nehrají stejní účastníci, pravidelně se střídá hra s bílými a s černými, maximálně se může opakovat dvakrát po sobě hra se stejnou barvou. Při lichém počtu účastníků hráč, který má volno, získává zdarma bod. Maximálně ho může dostat jednou.

Když se turnaj dohrál, žáci byli rozděleni do tří kategorií podle věku, 2002 - 2005, 2006 - 2009, 2010 a mladší a čtvrtou kategorii tvořili ti, kteří šachy v šachových klubech začali hrát až v tomto školním roce.V těchto kategoriích pak byli seřazeni podle počtu získaných bodů hraných švýcarským systémem.

Protože jsme pospíchali na vlak, pořadatel nejdříve vyhlásil výsledky čtvrté kategorie, ve které svým raketovým nástupem zvítězil Jaroslav Košátko a domů si odvezl pohár. Výsledky v ostatních kategoriích neznám, celkové výsledky najdete na http://chess-results.com/tnr409850.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES

Při cestě tam kluci pečlivě sledovali trasu na svých mobilech a výsledkem bylo, že při zpáteční cestě jsme pod Martinovým vedením na nádraží dorazili za necelou čtvrthodinku, dokonce dříve, než vlak.

Během tohoto výletu se kluci naučili kladivo a určitý způsob nakopávání, který lze těžko popsat.

Šachisté, těším se na příští mimoškolní akci s vámi !


Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/sachy-slavia-lbc.cz/www.sachy-slavia-lbc.cz/templates/diamonds/index.php on line 169