Současnost

 

Šachový klub SLAVIA Liberec byl založen v roce 2017. Hned na počátku existence samostatného spolku ŠK SLAVIA Liberec klub postoupil do druhé ligy a stal se aktuálně jediným libereckým klubem, hrajícím tak vysokou soutěž. Spolek je nástupcem bývalého šachového klubu, působícího při TJ SLAVIA Liberec, který v minulosti, zejména za působení liberecké šachové legendy pana Kobra, představoval líheň šachových nadějí v Liberci. Klub se snaží navázat na předchozí dlouholetou úspěšnou práci s dětmi a vyhledávat mezi místní mládeží nové šachové naděje.

 

Historie

TJ Slavia Liberec byla založena v roce 1957 při Domě dětí a mládeže (DDM) v Riegrově ulici. Cílem bylo od počátku zajišťovat provozování sportovní a tělovýchovné činnosti dětí a mládeže ve spolupráci s tělovýchovným oddělením DDM. V TJ byly postupně sdruženy oddíly mnohých sportů: lední hokej, krasobruslení, plavání, sportovní gymnastika, atletika, volejbal, kulturistika, skoky do vody, šachy, tělesně postižení, stolní tenis apod.
Na vrcholu co do členské základny byla TJ v době osmdesátých let minulého století, kdy bylo registrováno až 2000 mládežníků. V současnosti je počet členů zhruba 300 a jednota stále patří k největším organizacím v Liberci věnujícím se sportu mládeže.
V letech 1971 až 2011 TJ Slavia Liberec provozovala Dětské dopravní hřiště (DDH) vybudované v letech 1970 až 1971 v akci Z s finanční pomocí MNV v Liberci. Toto DDH patřilo a možná stále ještě patří k nejhezčím zařízením svého druhu v ČR. Do značné míry svépomocí vznikl počátkem let osmdesátých také pěkný sportovní areál v Břetislavově ulici, na jehož výstavbě se podílely oddíly volejbalu a tenisu.
V téměř 60ti leté historii TJ Slavia prošly našimi oddíly tisíce dětí a mladých lidí a nadto se podařilo vychovat i mnoho vrcholových sportovců, startujících v nejvyšších českých soutěžích. Zde je pár příkladů těch, kteří to dotáhli až do české reprezentace, na mistrovství Evropy či světa nebo dokonce na Olympijské hry:

Lední hokej: Jan Ludvig, Petr a Jaroslav Nedvědové, Leo Gudas a další.
Plavání: Milan Rezníček, Lenka Manhalová, Ilona Hlaváčková, Helena Straková a další
Volejbal: Michal Rak, Dalibor Polák, Vladimír Kolář, Jakub Vencovský, Josef Smolka ml. a další

 

 

 


Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/sachy-slavia-lbc.cz/www.sachy-slavia-lbc.cz/templates/diamonds/index.php on line 169