sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Do hrací místnosti jsem tentokrát dorazil až po 13h, kde byl zápas na všech šachovnicích v plném proudu. Uvítal mě sám sebe nominovaný rozhodčí Vojta a hned konstatoval, že s domácím družstvem to nevypadá moc dobře. Tím mě v podstatě uklidnil …. .

Je pravda, že soupeř překvapivě hrající těsně nad hranicí sestupu k nám přijel v téměř nejsilnější sestavě s cílem bodovat a náš tým naopak postrádal dvě opory Bena a Máru. Takže papírově to vypadalo na plichtu.

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Rychle jsem s foťákem obešel hrací místnost a zjistil, že Lukáš Václavíček proti Romanu Borešovi obětoval kvalitu za dva volné pěšce … čas nic moc. „Drak“ Jirka byl po tlakem Lucky Jínové, ale získal pěšce a časovou převahu. Peťa Paldus získal volného dvojpěšce a na radu kapitána odmítl remízu opakováním tahu s Daleckým. Kapitán Peťa se dostával do časové tísně a stál trochu pasivněji s Milanem Lesagem. Pavel Peniška se snažil zdolat tvrz Jirky Ščerby. „Jasný bod“ Peta Hübner se snažil útočit proti Miroslavu Honců, ale bílý stál pevně. Míla Řičánek „obětoval“ pěšce za aktivitu a Fanda Lašek se svým typickým střelcem, čekal, co si na něj soupeř, pan Grindler vymyslí.

A před 14h se začali dít věci. Nejdříve Míla načapal soupeře, když mu sebral dámou zdánlivě krytou věž. Soupeř nemohl dobrat pro mat na osmé řadě. Za soupeře srovnal pan Honců, který svázal černého krále na h8 a rychle rozbil jeho chatrnou obranu. Následovala nabídka remíz pro Fandu. Na radu kapitána s jejím přijetím půlhoďky počkal. K vítězné partii Pavla jsem přišel až v době, kdy již s úspěchem uplatňoval materiální převahu … nucenou výměnou dam a soupeř vzdal. Takže vzadu 2,5 – 1,5.

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Na prvních čtyřech šachovnicích se hrálo podstatně déle a všechny partie minimálně na jedné ze stran dospěli do časovky (naši borci, tedy krom Jirky, čas postrádali). Nejprve na prvé desce Lukáš musel sklonit zbraně, když soupeř postupně věží vyzobal jeho pěšce. Srovnáno.

Poté přišel infarktový závěr partie našeho kapitána, který se dostal do časovky, ve které přišel o koně. Nicméně po pár zázračných tazích koně vyšachoval zpět a navíc získal pěšce, který po výměně dam rozhodl.

sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net
sachyslaviarajče.net

Peťa Paldus se poté, co nepřijal remizu snažil hrát na výhru. Bohužel si nechal postupně odebrat své pěšce a remízovou možnost propásl.

Partie na dvojce málem přinesla infarkt oběma stranám, ale nakonec stálo štěstí při našem „Drakovi“. Ten si nejdřívě v klidu mohl králem dojít  na sedmou řadu a poté stavět dámu. Nicméně závěr chtěl vyšperkovat kombinačně, a svou věž vložil na g8 s tím, že soupeřka musí bětnout kvalitu za volného pěšce a vyhraje. Vyhrál. Lucka se vzdala, ale přehlédla, že v případě přijmuté oběti kvality jí zůstane kůň, který následně odebírá posledního pěšce našemu borci  a pozice věž proti koni, je teoretická remíza (viz foto).

sachyslaviarajče.net

Opravdu šťastná výhra 4,5 – 3,5.   FOTOALBUM

Za zmínku stojí také remízy našich borců, kteří hostují za Loko B. Luboš Jína remizoval na prvé šachovnici s Tomášem Fráňou a Marcel Švertšal s Anatolijem Falesem (rozdíl v obou případech kol. 300 elo pro soupeře).

V příštím kole nás čeká boj s favoritem soutěže Deskem Liberec, které poprvé v soutěži ztratilo body za remízu v Turnově.

 

Odkaz na tréninkové stránky

Podporují nás

 

Šachové úlohy