Předposlední kolo Krajského přeboru družstev sezony 2014/2015 proběhlo v neděli 22. března a mělo víceméně odpovědět na otázku, kdo se v soutěži udrží a kdo sestoupí. Pověstný velký otazník visel jak nad osudem našeho týmu, tak i nad družstvem soupeře. Dala se tedy očekávat lítá bitka.


V roli kapitána domácích jsem se rozhodl naši sestavu na tuto bitku maximálně vyztužit, což v první řadě znamenalo nenominovat po mrzkém výkonu na Openu Liberec sám sebe. Druhým dobrým nápadem se ukázal povolávací rozkaz pro naši údernou jednotku z Hradce Králové, která dostala za úkol obklíčit soupeře z první a osmé šachovnice.

Na první desce se utkali Ben Polák s Lukášem Václavíčkem. Lukášovi se černými figurami podařilo v poloslovanské obraně eliminovat všechny nástrahy soupeře a tak se oba hráči po třiceti tazích ve figurové koncovce dohodli na smíru.

Na dvojce se utkali Jarda Novotný s Jirkou Jarešem. Náš černý Drak se proti úvodnímu tahu královským pěšcem bránil systémem velmistra Svešnikova a již ve 26. tahu krásně zavěsil, když soupeř podcenil taktické možnosti černého. Kdo čtete náš šachový buletin, můžete si partii projít, bude zveřejněna v sedmém čísle.

Třetí šachovnici obsadil za domácí Peťa Paldus a za hosty Honza Malec. Očekávali jsme zajímavý boj silných hráčů, nicméně Petr, který měl toho času pouhé dva dny do odletu na exotickou dovolenou, se do vysněného Thajska pravděpodobně těšil až příliš. Nejdříve nechal stát celou věž a později dílo završil, když dovolil soupeřovi zcela zdarma sesvačit ještě svého koně.

Technicky náročnou partii na čtyřce černými velmi dobře zvládl Peťa Janouš proti Evženu Blaháčkovi. Po přechodu do pěšcové koncovky bezvadně pohlídal všechny jedovaté plány šachového matadora a uhájil cennou remízu.

Bájný Fénix tohoto zápasu se jmenuje Mára Gombala a utkal se na pětce s Michalem Pajerským. Zahájení Opočenského postupně našeho hráče zadupalo do pověstného prachu a prohra byla na spadnutí. Soupeř mu ale nečekaně a výrazně pomohl, když dopustil v Márově zcela vydoutnalé pozici věčný šach.

Šestá deska patřila Mílovi Řičánkovi, proti kterému za hosty zasedl šachový lvíček Deska Jirka Viták. A zrodila se nejdelší partie zápasu, kvůli které předseda našeho oddílu prošvihl začátek zápasu Slovanu Liberec v Plzni. Vyrovnaná partie se podle Mílových slov dostala do složité dámské koncovky, ve které se Jirka v silné časové tísni začal postupně ztrácet, až následně s velkou materiální ztrátou připustil vynucenou výměnu dam a vzdal. V té chvíli jsme již byli favorité zápasu a Mílův celý bod naše vítězství jen podtrhl.

Velice cennou výhru uhrál na sedmé šachovnici náš předseda Vojta Šic v partii s Luďkem Švecem. Bílými figurami nadělal svému soupeři již ve střední hře hned několik slabin, pak strategicky vynutil výměnu dámy, sesbíral Luďkovi zmíněné slabé piky a zavěsil vyhranou věžovku. Super!

K poslední osmé desce zasedli za domácí Fanda Lašek alias Brus a za hosty Barča Novotná. Za sebe musím Bářin přístup k zápasu velmi pochválit. Jakmile po příchodu do hrací místnosti zjistila, že figurky na její šachovnici jsou ještě ve futrálu, ihned aktivně přiložila ruku k dílu. To se u hostů obecně jen tak nevidí. Přestože hrála svědomitě a vynalézavě, umožnila našemu podstatně zkušenějšímu hráči přechod do přivyhrané dámské koncovky se vzdáleným volným pěšcem. Je možná spravedlivé, že náš borec výhody nevyužil a partie nakonec skončila remízou.

Odkaz na tréninkové stránky

Podporují nás

 

Šachové úlohy