V neděli 15.11. jsme vyrazili na výjezd do Libštátu, kde jsme chtěli potvrdit roli favorita v dalším utkání KP družstev.

Zápas se konal v přívětivém  prostředí zasedací místnosti obecního úřadu. Šachový svatostánek s bohatým občerstvením (čaj, káva s mlékem, káva bez mléka, mléko bez kávy atd.) mohou domácím závidět i slavnější šachové kluby. Libštát na nás nenastoupil v nejsilnějším složení, což jen podepřelo naše už tak značné sebevědomí.

 Nástup do zápasu jsme měli přímo drtivý. Již v zahájení obdrželi od svých soupeřů hodnotné dary Péťa Jakša (dámu) a Mára Gombala (jezdce). Záhy jsme tedy vedli 2:0.

A vzápětí skórovala i naše letošní opora – Péťa Hübner. Ten sehrál zahájení s přesností švýcarských hodinek. Poté svému nezkušenému soupeři odebral tematickým způsobem pěšce a následně jej dokonce zmatil.

Stav 3:0  vypadal na těžký debakl domácích. Ti však nezahodili flintu do žita. Nejprve snížil domácí matador - Jakubů. Vojta Šic si sice vybral trochu pasivnější variantu zahájení, nicméně až do 11 tahu kopíroval slavnou partii Kasparov – Anand. Někteří škarohlídové tomu možná nevěří, ale Vojta měl  tuto partii na šachovnici v domácí přípravě. Pak se však rozhodl zvolit jiný plán než Anand. Patrně se obával, že by mohl být indickým velmistrem obviněn z plagiátorství. Volba to však nebyla šťastná. Zkušený domácí hráč po několika přípravných tazích zavelel k prudké zteči dámského křídla a záhy bylo po partií.

A ke snížení na 2:3 došlo na 2. šachovnici. Jirka Jareš vyšel ze zahájení s  poziční převahou. Pak se ale rozhodl hrát na maty. Podařilo se mu vytvořit zajímavou matovou síť a zahájil „vítěznou“ kombinaci, která měla být zakončena efektním matem na h8. Ale ouha – soupeř byl o tah rychlejší. Bod pro domácího kapitána.

Uklidnění do slávistických řad přinesl autor těchto řádků, který trvalý poziční tlak přetavil v koncovce v zisk pěcha a vítězství.

Naši výhru pojistil lídr, Ben Polák. Mistru Bláhovi odebral nejprve jednoho, a pak i druhého pěšce. O věžových koncovkách se  říká, že jsou remízové, ale to neplatí o situaci, kdy věžovku hraje obávaný mistr věžových koncovek, Ben Polák. V časové tísni koncovku s chirurgickou přesností dotáhl  k zaslouženému vítězství. Není divu, že se na Bena již obracejí autoři knih o šachových koncovkách s žádostmi o odbornou spolupráci.

Za stavu 5:2 pro nás dohrával poslední partii Petr Paldus, pro svoje kouzelnické umění otáčet průběhy partií přezdívaný „magic peter“. V partii s Leošem Maryškem po hrubé chybě v zahájení potratil jezdce. Místo aby se vzdal však začal čarovat. Postupně vyrovnával materiál a otáčel kormidlem dějin. Partie dospěla do situace, kdy měl v koncovce  kvalitu navíc dokonce náš hráč. Koncovka se jevila jako  nevyhratelná, náš bojovník však přesto trápil Leoše až do 119 tahu, kdy byla stvrzena remíza. Chválíme Péťu za  bojovnost a doufáme, že se domácí hráč nezlobí, že si musel na remízu počkat až do pozdních odpoledních hodin.

Libštát jsme opouštěli již za tmy, ale spokojeni s vítězstvím 5,5 : 2,5. V dalším zápase přivítáme na domácích stolech tým Zikudy Turnov, tentokrát ten označený písmenkem E. Vzhledem k formě slávistů očekáváme velký divácký zájem. Kapacita hlediště je omezená, žádáme proto diváky, aby se dostavili včas, jinak hrozí nebezpečí, že se již na tribunu nevejdou.

Odkaz na tréninkové stránky

Podporují nás

 

Šachové úlohy