Do Mladé Boleslavi jsme vyrazili s cílem napravit si reputaci po vysoké porážce v prvním kole s Litoměřicemi. Doplněni posilami ze všech koutů Libereckého kraje jsme před zápasem viděli šance na první bodový zisk velmi optimisticky. A úvod zápasu vypadal, že nejsme bez šance na vítězství. V životní formě hrající Jarda Kučera již v zahájení rozebral pozici domácího Lochmana na prvočinitele a zdálo se ,že první vítězství na sebe nenechá dlouho čekat. Nebývale sebevědomě rozehrál partii i Mára Gombala, jehož poziční převaha začínala nabývat reálných rozměrů. Já jsem překvapivý tah pana Hajného optimisticky vyhodnotil jako pika zadarmo a proto jsem pozici zjednodušil a pěšce zkonzumoval. Bohužel se po pár tazích ukázalo, že soupeř pěšce dobere zpět a pozice se dostala do naprosté rovnováhy.

Po pár tazích ve vyrovnané koncovce soupeř předložil nabídku remízy. Remízu jsem vzhledem k pozitivnímu vývoji situace na ostatních šachovnicích a absenci k jakékoliv výhodě vedoucího plánu akceptoval. Krátce poté svého soupeře dorazil Jarda Kučera a ujali jsme se vedení. Mára Gombala sice akceptoval pokyn odmítnout remízu a přivyhranou pozici zkusit vyhrát, ale bohužel se mu nepodařilo objevit vítězný plán a partie po několika dalších tazích skončila remízou.

Přechod ze zahájení do střední hry se bohužel příliš nepovedl Jirkovi Jarešovi. Jeho soupeř sice nezahrál v rozhodující chvíli nejsilnější tah, ale ani přechod do koncovky s pěšcem méně nevypadal pro našeho hráče příznivě. Bránil se jako lev, ale nakonec jej domácí hráč udolal a srovnal stav zápasu.

Hezkou partii sehrál náš lídr Tomáš Buchcar. V partii s favorizovaným Řehořkem sahal po vítězství, ale v kritických chvílích bohužel minul nejsilnější pokračování a partie dospěla k remíze opakováním tahů.

Ve své druholigové premiéře rozehrál Milan Dolenský partii velmi solidně a vypadalo to, že má situaci bezpečně pod kontrolou. Bohužel to bylo za cenu výrazné spotřeby času, který pak v rozhodujícím momentu chyběl. V časové tísni zahranou chybičku zkušený soupeř, Otakar Horák, využil a zvrátil průběžný stav ve prospěch domácího týmu.

Tomáš Brouček rychle docílil pozice, ve které byla dvojice střelců pana Crhy více než kompenzována lepší pěšcovou strukturou našeho borce. Jediným neopatrným tahem bohužel Tomáš dovolil soupeřovým střelců se nebezpečně rozehrát a chvíli nevěděl kam dřív uskočit před dotěrnými ataky soupeřových střelců. Převaha domácího hráče přetransformovala do pozice, kde náš hráč bránil pozici s pěšcem méně v koncovce černopolých střelců. Naštěstí Tomáš během letní přípravy na druholigovou sezonu trávil většinu romantických večerů studiem teoretických koncovek a nabyté vědomosti se mu teď hodily. V rozhodující chvíli se Tomáš nadlouho zamyslel, což u domácích hráčů vyvolalo plané naděje, že se chystá prohrát na čas. Pak tam však Tomáš začal á tempo sázet tahy, vedoucí k technicky jasné remíze. A nakonec se ukázalo, že remíza měla téměř cenu zlata.

Hrdinou zápasu se ve slávistickém dresu stal Pavel Peníška. V zahájení si Pavel nechal neopatrně vytvořit dvojpěšce a jeho soupeř mu po dlouhém obléhání jednoho z pěšců odebral. Poté však začal Pavel čarovat. Nejprve v praxi předvedl jeden z mnoha taktických obratů, vypilovaných během legendárních slávistických tréninků taktiky a srovnal počet pěšců na šachovnici. Partie přešla do materiálně i pozičně vyrovnané věžové koncovky. Vzhledem k průběžnému stavu 4 : 3 pro domácí byl náš hráč nucen odmítnout nabídku remízy a jal se pokoušet o téměř nemožné – partii vyhrát. Dlouhými přípravnými manévry otupil pozornost domácího hráče a začal se nenápadně nasouvat svým králem do nitra soupeřova tábora. Neváhal přitom obětovat jednoho z mála pěšců, kteří mu ještě zbyly a domácí se již začali pomalu těšit na první zápasovou výhru. Poté však několika hrozbami Pavel svého soupeře natolik vylekal, že ten raději přešel pozice věž proti věži a pěšci našeho hráče. Pozice stále byla i přes materiální převahu našeho hráče remízová, ale Pavel tak dlouho zkoušel ataky věží z různých směrů, až domácí hráč zahrál rozhodující chybu a Pavel slavně protlačil pika až do dámy. Po 6,5 hodinovém boji nakonec zápas skončil remízou. Bylo nám sympatického domácího hráče, pana Tichého, trochu líto. Smolná porážka ho bude asi dlouho mrzet. Ale klobouk dolů před Pavlem Peníškou – takhle se bojuje za družstvo!

Nyní se již začneme pomalu připravovat na zápas s posledním Bakovem, na který srdečně zveme všechny naše početné fanoušky.

 

Sokol Mladá Boleslav   ŠK SLAVIA Liberec
Řehořek Martin (Z, H) 2263F ½ - ½ 2150F Buchcar Tomáš (Z, H)
Crha Ondřej (Z) 2191F ½ - ½ 2151F Brouček Tomáš (Z, H)
Horák Otakar (Z) 2120F 1 - 0 2080F Dolenský Milan (H)
Hajný Miloslav (Z) 2029F ½ - ½ 2014F Janouš Petr (Z)
Kubín Vladimír (Z) 2028F 1 - 0 1965F Jareš Jiří (Z)
Lochman Václav (Z, H) 1986F 0 - 1 1935F Kučera Jaroslav (Z)
Tichý Josef 1979F 0 - 1 1912F Peníška Pavel (Z)
Jaček Miloslav 1976F ½ - ½ 1890F Gombala Marek
  4 : 4

Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/sachy-slavia-lbc.cz/www.sachy-slavia-lbc.cz/templates/diamonds/index.php on line 169