K dalšímu zápasu 2. ligy jsme vyrazili na půdu favorita soutěže, Zikudy Turnov. Tvorba sestavy nebyla jednoduchá, protože téměř všichni chtěli hrát a tvrdili, že si věří. Nakonec jsme vybrali osmičku těch, kteří v trénincích vykazovali největší formu.

Nejsilnějšího soupeře měl tradičně Tomáš Buchcar. V očekávání těžkého zápasu totiž domácí stáhli z extraligového kádru Jana Sodomu aby na jedničce vyztužil druholigový tým. Náš hráč svého soupeře výrazně převýšil, bohužel jen váhově. Na šachovnici byla v rozhodujících okamžicích převaha na straně domácího hráče a ani vynalézavá Tomášova hra na úspěch nestačila.

Na druhou šachovnici jsme poprvé nasadili jabloneckého talenta, Tondu Dudu. S Petrem Kučerou sehrál Tonda velmi kvalitní a bojovnou partii. Ve chvíli, kdy stav zápasu nebyl příznivý, Tonda odmítl remízovou nabídku domácího hráče a rval se o vítězství jako lev. A měl k němu velmi blízko. V rozhodujícím okamžiku totiž Tonda v časovce neviděl taktický obrat, kterým mohl získat rozhodující materiální výhodu. Závěr časové tísně pak byl bohužel v režii domácího hráče. Bod nám Tonda sice nepřinesl, ale alespoň všem ukázal, jak se bojuje za družstvo.

Já jsem ve snaze zahrát si s co nejsilnějším soupeřem využil svého práva kapitána a postupně jsem obvolával hráče, figurující na soupisce přede mnou, s informaci, že do Turnova nejsou potřeba. Tato mazaná strategie mě vynesla až na 3. šachovnici. Tam jsem narazil na mladého Jirku Lišku, jehož aktuální rating vyvolává u některých jeho soupeřů panický strach již ve chvíli, kdy se Jirka blíží k šachovnici. Naše partie po celou dobu nevybočila z rovnováhy, ale nuda to rozhodně nebyla. V závěrečné koncovce jezdce a 4 pěšci proti střelci a 4 pěšci se přihlížející v názoru , co je lepší, rozdělili na 2 stejně početné tábory. Partie po bojovném průběhu skončila remízou a debaty, co je lepší, tak mohou pokračovat bez rozuzlení.

Těžkou úlohu měl Jirka Jareš, který narazil na naši veleúspěšnou reprezentantku, Terezu Rodshtein. Jirkovi obavy ještě vzrostly poté, co jsem mu neprozřetelně prozradil, že Tereza nás reprezentuje v šachu. V zahájení favorizovanou soupeřku překvapil málo hranou variantou a vypadalo to, že má situaci pod kontrolou. Drobná taktická chybička bohužel způsobila, že se po taktické přestřelce a hromadných výměnách po přepočítání figurek na šachovnici zjistilo, že soupeřce 1 figura přebývá. Nezbylo, než složit zbraně.

Na páté šachovnici naše opora, Jarda Kučera, narazila taktéž na těžkého soupeře, Marka Brauna. Jarda bojoval statečně a partie přešla do vyrovnané koncovky. Tam bohužel domácí hráč našeho borce přechytračil a skóroval.

Divoká partie se odehrála na šesté šachovnici mezi domácí šachovou legendou, Vláďou Vltavským, a Markem Gombalou. Domácí hráč rozpoutal mohutný útok, který se jevil rozhodujícím. Naštěstí (pro nás) se mu nepodařilo v klíčový okamžik zasadit rozhodující úder a po následné taktické chybce dokonce přešla materiální převaha na stranu Máry Gombaly. Zkušený domácí hráč ovšem vystavil pevnost, se kterou si Marek nevěděl rady a partie tak skončila remízou.

K překvapení se schylovalo na sedmé šachovnici. Petr Jakša se svého o 400 Elo bodů silnějšího soupeře, Martina Černého, nezalekl a po soupeřově hrubici mu odebral figuru. A jelikož měl již předtím pěšce navíc, vypadalo to, že figura a pěšec navíc v koncovce znamenají, že je rozhodnuto. Přestal jsem proto partii sledovat. Jaké bylo moje překvapení, když jsem se po chvíli k partii vrátil a nejprve jsem zjistil, že pěšců mají oba hráči stejně. To by ještě nebylo tak strašné, ale oni měli stejně i figur! A pak se již projevili kvality domácího hráče, který partii dovedl do vítězného konce.

Na poslední šachovnici jsme nasadili lídra našeho béčka, Luboše Jínu. Na začátku partie Luboš na Zdeňka Maršálka uplatnil svoji pověstnou přípravu a vypadalo to, že by mohl uhrát dobrý výsledek. Postupně se však kvalita domácího hráče začala projevovat a s přehledem ji dovedl do vítězného konce.

Vítězství domácích bylo zasloužené a nám nezbývá než jim popřát hodně úspěchů v boji o postup.


Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/sachy-slavia-lbc.cz/www.sachy-slavia-lbc.cz/templates/diamonds/index.php on line 169