Na favorizované Teplice jsme nasadili na slávistické poměry hvězdnou sestavu. Bohužel na body to nestačilo, i když k výhře mnoho nesházelo. Síla soupeře byla zejména na prvních 4 šachovnicích, my jsme naopak měli výraznou elovou i váhovou převahu na posledních dvou prknech.

ŠK SLAVIA Liberec   ŠK Teplice
Buchcar Tomáš (Z, H) 2151F ½ - ½ 2313F Rubeš Jan (Z)
Brouček Tomáš (Z, H) 2158F 0 - 1 2318F Dufek Jiří (Z, H)
Václavíček Lukáš (Z) 2062F ½ - ½ 2112F Krutský Martin (Z)
Janouš Petr (Z) 2044F ½ - ½ 2195F Hadraba Vladimír (Z)
Jareš Jiří (Z) 1997F ½ - ½ 2059F Ta Van Duy (Z)
Kučera Jaroslav (Z) 1937F 0 - 1 2029F Kudrlička Ladislav (Z)
Kopal Josef 2248F 1 - 0 2050F Šťastný Petr
Polák Benedikt (H) 2138F ½ - ½ 2033F Bayer Radek
  :  

 Jako první skončila partie na 4. šachovnici Hadraba – Janouš. Bílý nezvolil příliš ambiciozní variantu zahájení a s vyrovnáním her jsem neměl problém. Partie postupně přešla do situace, kdy opatrnější musel být spíše bílý. Zkušený Hadraba však včas zatáhl za záchranou brzdou a vynucený přechod do tupě remízové dámské koncovky znamenal remízový výsledek.

Na nepříjemného soupeře narazil Jirka Jareš. Talentovaný Ta Van Duy kladl tuhý odpor a jeho dvojice střelců chvílemi působila hrůzostrašným dojmem. Jirka však využil svých zkušeností (šachových) a zvolil přechod do koncovky nestejnobarevných střelců ve které deficit pěšce neznamenal žádný problém a byla z toho taktéž remíza.

Na osmé šachovnici jsme tajně věřili ve vítězství favorizovaného Bena Poláka. Jeho soupeř, teplický kapitán Bayer, však předvedl heroický výkon a nedal našemu hráči šanci k vytvoření alespoň náznaku výhody. Partie dospěla k zasloužené remíze.

Na přetěžkého soupeře narazil Tomáš Brouček. Zkušený bývalý hráč světové špičky v korespondenčním šachu, Jiří Dufek,  ukázal, že ani v šachu praktickém není žádné ořezávátko. Tomáš sice partii rozehrál, tak jak je v jeho stylu, velmi aktivně, avšak nenápadný tah pěšáčkem na h5 vytvořil v černém táboře smrtelnou slabinu, kterou hostující hráč mistrně využil a strhnul tak vedení na stranu Teplic.

Lukáš Václavíček se do favorizovaného Martina Krutského pustil bez bázně a hany a většinu partie tahal za delší konce provazu. Chvílemi to vypadalo, že tohle už soupeř snad nemůže přežít, ale ten ze všech nástrah smrtelně ohrožené pozice lišácky vykličkoval a partie tak zamířila do remízového přístavu.

Jistotu bodu pro Slavii představuje Pepa Kopal. Ten hostujícího Šťastného  v zavřené sicilce postupně strategicky přehrál. Pak si ještě párkrát zakombinoval – no a soupeři nezbylo, než se vzdát.

Na první šachovnici Tomáš Buchcar mazácky odremizoval dalšího soupeře s Elem přes 2300, tentokrát Jana Rubeše. Koncovka V+J proti V+S s houfem pěšců na obou stranách rozhodně nebyla nudná. A vzhledem k síle Tomášova soupeře musíme Tomáše za předvedený výkon i za výslednou remízu pochválit.

Jako poslední finišovala partie mezi Jardu Kučerou a Ladislavem Kudrličkou. Náš borec v průběhu partie bohužel minul příležitost uvést do pohybu téměř nezastavitelného volného pika na a sloupci. A místo vyhrávajícího tahu zvolil obranný tah pěšcem na opačném konci šachovnice – a to byl bohužel tah téměř prohrávající. Za stavu 3,5: 3,5 už bohužel partie byla ve fázi, kdy byla z pohledu našeho hráče už prakticky neudržitelná, což zkušený Kudrlička prokázal a zajistil tak hostujícímu týmu rozhodující bod, který zvrátil výsledek na stranu teplického týmu.

Ostudu jsme v  dnešním zápase rozhodně neudělali a za předvedený výkon se, i přes porážku, určitě nemusíme stydět.

 


Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/sachy-slavia-lbc.cz/www.sachy-slavia-lbc.cz/templates/diamonds/index.php on line 169