"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

Legendární derby, srovnatelné snad jen s fotbalovými mači mezi Barcelonou a Realem Madrid, se tentokrát odehrálo na horké půdě (horké díky tomu, že se navzdory doporučení některých politiků v zimě topilo) liberecké Lokomotivy. Zápas byl zároveň soubojem o průběžné vedení v krajské soutěži a proto jsme vyslali do boje silnou sestavu v čele s legendárním Lubošem Jínou, otřískaným litými boji s šachovým potěrem na skorodětském turnaji Liberec open.

V hrací místnosti jsme zjistili, že domácí tým Slavii trošku podcenil a nastoupil pouze ve čtyřech v naivní představě, že to na Slavii bude stačit.

A tak se sice nedostalo na naši silnou zbraň, Luboše Jínu, ale zato jsme se ujali vedení 1:0 ještě před výkopem.

Utkání začalo lépe pro domácí tým. Honza Vlček se totiž nechal ukolébat časným ziskem pěšce a ve snaze dobýt dalšího pika trošku pozapomněl rozehrát spící figurky. A toho největší talent Lokomotivy, Zdeněk Novotný, využil k zisku střelce, bezelstně pospávajícího v základním postavení, a srovnal tak průběžné skóre zápasu na 1:1.

Vedení na stranu Slavie opět překlopil postarší šachový talent, Míra Schiffert. V partii s domácím sympaťákem Viktorem Struhárem se domácí borec ukázal jako rozený útočník. A neváhal obětovat figuru navzdory tomu, že oběť vypadala na první i na druhý pohled jako nekorektní. Míra se s přehledem ubránil a s figurou navíc vyrazil k drtivému protiútoku a domácí hráč tak byl nucen tváří v tvář matovým hrozbám kapitulovat.

Vítězství Slavie zajistila partie na první šachovnici Žítek - Janouš. Domácí hráč již v rané fázi partie přišel o jednoho z centrálních piků. Kompenzace za pika se nekonala. Poté co domácí hráč ztratil dalšího pěšce a vzápětí se jeho zatoulaná dáma ocitla v pasti, ze které nebylo úniku, byla zaknihována výhra hostujícího hráče a vedení 3:1.

O zkorigování výsledku se postaral domácí Malý překvapivou výhrou nad slávistickou těžkou váhou, Markem Gombalou.

Nicméně vítězství Slavie 3:2 nás katapultovalo na průběžné první místo tabulky, které se pokusíme uhájit v posledním zápase s Českou Lípou