Vytisknout
fotogalerie                                                                    výsledky

Ve Stráži pod Ralskem se v sobotu 19.9. uskutečnil další ročník legendárního Strážského blesku. I tentokrát byl turnaj silně obsazen. Mezi 23 účastníky bylo 7 hráčů s ELO vyšším než 2000 a dalších 6 s elem přes 1900.

 Slavii zastupovalo trio elitních blicařů – předseda Vojta Šic, talentovaný Honza Šlechta a autor těchto řádku. Dále místní borec a host v našm družstvu Míla Říčánek. Na výpravě z Liberce nás ještě doplnil Miloslav Partl (tentokráte v roli hráče), hlavní rozhodčí  nadcházejícího MČR družstev v rapid šachu a bleskovém šachu a také školitel spolu s Honzou Malcem nedělního semináře rozhodčích

Turnaj proběhl pod bedlivým dohledem rozhodcovské legendy Honzy Malce. Ve 22 kolovém maratonu zaslouženě zvítězil Miroslav Boreš před Jiřím Liškou ml. a dalším z Borešů - Romanem.

Ze zástupců Slavie jsem nejlépe dopadl já se ziskem 14 bodů na celkově 10 místě. Sice jsem zaznamenal cenné skalpy Jiřího Lišky ml. a Romana Boreše, ale to jsem zase vykompenzoval bodovými ztrátami s několika slabšími soupeři. Kuriózní výklad šachových pravidel předvedl jeden z mých soupeřů,  který nejprve uchopil do ruky střelce, ale po zjištění, že tah střelcem by byl hrubou chybou, jej vrátil zpět, po zhruba 30 vteřinovém přemýšlení pronesl „jadoube“ a provedl tah jinou figurou. Vzhledem k tomu, že jsem velmi tolerantní, jak je ostatně v našem oddíle zvykem, tak  jsem se přes soupeřovo faux paux velkoryse přenesl a nakonec jsem jej porazil matovým útokem. Honza Šlechta se opět ukázal jako postrach favoritů a poté, co s ledovým klidem uremizoval vítěze turnaje, tak s přehledem zavěsil v partii s Jiřím Liškou ml. Ten si bilanci 1/3 se slávisty asi za rámeček nedá. Honza skončil se ziskem 7,5 bodu na  17.místě. Vojtovi se dařilo ve většině partií stavět velmi nadějné, občas dokonce i přivyhrané pozice, které se mu ale často nepodařilo utahat v časovém limitu. Na jeho obhajobu nutno dodat, že více energie věnoval propagaci nadcházejícího MČR družstev v rapid šachu a bleskovém šachu, které proběhne v Liberci první říjnový víkend.  S bodovým výsledkem 7,5 bodu se náš předseda  umístil na 18. místě. Akce proběhla díky bezchybné organizaci v tempu vpravdě bleskovém a organizátorům patří veliký dík za perfektně zorganizovaný turnaj. Cen bylo tolik, že se dostalo na všechny, na některé i vícekrát. Kdo tam nebyl, může litovat a určitě můžeme další ročníky této vydařené akce všem doporučit.

Petr Janouš