******* v dohrávce remíza v Novém Boru ***** 27.03. poslední kolo: ŠK Zikuda Turnov "C" : ŠK Slavia Liberec ******** *** ***

 Prvenství obhájila Zikuda Turnov A.

Jako každým rokem jsme vyrazili do města perníku a jeho chrámu místních hokejistů… jak jinak než na Mezinárodní festival šachu a her aneb XXXVI. ročník CZECH OPEN 2015, kde pravidelně hrajeme soutěž v rámci MČR čtyřčlenných družstev.

Foto galerie zde                                                    výsledky zde

  Turnov nasadil do turnaje hned 4 družstva, a to navíc ještě někteří jeho hráči hráli pod hlavičkou Trosek. Tyto celky doplnila z oddílů ŠSLK naše TJ Slavia Liberec.

 Jak vidno z výsledků hráčů vítězného družstva … nikdo ani jednou neprohrál!

 

1 GM Cyborowski Lukasz 2522   F 1 1 1 1 ½ 1 ½  6.0  7   2292
2 GM Jaracz Pavel 2505   F 1 1 1 ½ ½ ½ ½  5.0  7   2301
3 IM Simacek Pavel 2454   F 1   1 ½ 1 1 ½  5.0  6   2250
4 GM Vokac Marek 2453   F 1 1   ½ ½      3.0  4   2134
5 IM Cech Pavel 2379   F   1 1     1 ½  3.5  4   2230

O obhajobě titulu rozhodl Turnov k velké radosti pana Františka Zikudy v předposledním kole, kdy porazil nejvýše nasazené domácí favority z Rapidu Pardubice nečekaně vysoko 3½: ½, a to zejména díky výhrám na slabších šachovnicích 3 a 4. Díky této výhře bylo poslední kolo jen formalitou, která dle očekávání skončila rychle remízami na všech šachovnicích.


1 ZIKUDA TURNOV A (MCR)      RAPID PARDUBICE A (MCR)    3½    :    ½

1.1 GM
  Cyborowski, Lukasz
2522 POL - GM
  Bernasek, Jan
2517 CZE 1 - 0
1.2 GM
  Jaracz, Pavel
2505 POL - IM
  Cernousek, Lukas
2455 CZE ½ - ½
1.3 IM
  Simacek, Pavel
2454 CZE - GM
  Petr, Martin
2520 CZE 1 - 0
1.4 IM
  Cech, Pavel
2379 CZE - GM
  Neuman, Petr
2470 CZE 1 - 0

Celkové výsledky: http://chess-results.com/tnr180756.aspx?datatyp=&lan=5&flag=30

Tentokráte jsme jeli i tak trochu pracovně v rámci propagace námi připravovaného Poháru ČR v rapid šachu družstev a Mistrovství ČR v bleskovém šachu družstev, vybaveni propozicemi, propagačními materiály poskytnutými Libereckým krajem, magistrátem a hlavně CENTREM BABYLON v jehož sále se turnaj uskuteční 3. a 4.10. tohoto roku.

Jako vždy se složení družstva několikrát změnilo z důvodů pracovních povinností, nemocí a panujících veder. Nakonec jsme ve čtvrtek vyrazili do Pardubic vláčkem já (dj) a Mára. V Pardubicích se k nám přidala dvojice již téměř Hradečáků Bena a Fandy a v sobotu nás doplnili a přijeli prostřídat Vojta s Jirkou.

Samotnému zahájení turnaje předcházelo dlouhé stání ve frontě na registraci … a poté na ubytování. Když jsme si toto vytrpěli, tak jsme za odměnu obdrželi nářez v prvním kole od Jičína A. Opravdu, v tomhle zápase se hrálo jen na naši bránu - na 2. až 4. šachovnici jsme našim soupeřům umožnili rozšířit sbírku svých miniaturních partií, když jsme postupně prohráli v 17., 18. a 19. tahu… Jen na jedničce se poměrně dlouho držel Ben s Leonem Vološinem. Ten ale později Benovi s klidem přijal oběť figury za volné pěšce, aby posléze uplatnil převahu proti králi. Takže očekávaný nářez 0:4.

Do druhého kola jsme nastupovali v pátek ráno v roli favoritů proti Svitavám… a tuto roli jsme bohužel nepotvrdili. Já s Márou jsme začali poněkud netradičně 1. g4!. Mára ze zahájení získal figuru za dva pěšce, já tři pěšce. Fanda (sice s osobní motivací) stál poněkud hůře a o pěšce méně. Poté co jsem partii vyhrál a Mára už stál jasně na výhru, remizoval Ben s tím, že nám to bohatě stačí … a nestačilo. Mára jednotahově nesebral nastavenou věž a poté jej soupeřka pěkně vyškolila. A Fanda nedokázal ubránit pochod soupeřova pěšce… rázem nepříjemná prohra 1,5:2,5.

V odpoledním kole jsme opět měli přijatelného soupeře G+SPGS Znojmo. Na třetí pokus jsme konečně vyhráli. I když to byly nervy - Fanda stál od začátku hůře a Mára remizoval. Já měl potřetí za sebou dámskou společnost a díky převaze dvou pěšců vyhrál. O vítězství družstva rozhodl Ben na prvé šachovnici. Nakonec výhra 2,5:1,5.
 
V sobotu ráno nám přijely posily proti Sokolům z Vyšehradu… nicméně obě prohrály. Vojtu zkušeně přehrál můj jmenovec Karel (takže derby se nekonalo) a Jirka byl ještě asi duchem na cestách a než se vzpamatoval… mohl jít do párty stanu na fotbálek. Remízu museli výhrami vydolovat Ben s Márou, což se jim nakonec podařilo. Takže 2:2.

Odpoledne nás čekal zápas opět v roli papírově silnějších s TJ Jiskrou Havlíčkův Brod. Tentokráte nás podržel Jiřík výhrou na druhé šachovnici. Ben, Fanda i Vojta remízami pro družstvo zajistili výhru 2,5:1,5.

Možná nejtěžší zápas nás čekal na tradiční akci v sobotu večer: večerní koupání a zábava na Cihelně. Vzhledem k vedrům a příležitosti se setkat při zábavě s šachovými přáteli z celé ČR a zahraničí. Nutno dodat, že tento boj byl opravdu náročný a to nejen pro hráče, ale i pro pořadatele…

V neděli ráno (no ráno) jsme nastoupili  proti silnějšímu týmu Postoupky Muflons. Jediný půlbod uhrál náš absolutně nejlépe hrající borec Ben. Já, Fanda i Jirka jsme prohráli a tak nám výsledek 0,5:3,5 moc radosti nepřinesl.

V posledním kole jsme hráli proti zahraničnímu družstvu Torpedo Bannewitzka, tentokrát bez naší jedničky Bena, který si také potřeboval odpočinout. Vojta s Fandou remizovali, Mára vyhrál a Jirka nevyužil lepší pozice, nechal se zatlačit pěšci soupeře až na svou základní řadu a prohrál. Takže závěrečná remíza 2:2.       

Celkový výsledek družstva byl pro nás malým zklamáním, tedy kromě individuálního výsledku naší jedničky Bena. Přesto jsme rádi, že jsme se mohli MČR a festivalu zúčastnit a děkujeme celému pořadatelskému týmu za vzornou organizaci her.