*******Petr Paldus vyhrál turnaj 30+ v Pardubicích******* Mára Gombala krajským přeborníkem v rapidu ***** v krajském přeboru družstev v rapidu jsme druzí ******** *** ***
sachyslaviarajče.net  V předposledním kole s Robertem Junem 

Ve dnech 7-8. 5 2016 se Mostu v Severních Čechách konalo MČR dětí do 8 let. Této soutěže se zúčastnil také Ondřej Maršík z oddílu Slavia Liberec. Vzhledem k tomu, že se šachem začal zhruba před rokem, se to může zdát jako odvážné rozhodnutí.

Celkový výsledek, 50-té místo a 4 body a zejména možnost vidět nejlepší děti a jejich hru jsou cenná zkušenost, kterou Ondra, rodiče a trenér mohou využít pro přípravu na stejnou soutěž příští rok.

Celkové výsledky: http://chess-results.com/tnr217878.aspx?lan=5

Soutěže se zúčastnilo bezmála 100 dětí, ze všech koutů republiky. Hrálo se v hotelu Cascade a děti si mohly vychutnat atmosféru velké soutěže. Ondra si ještě vyzkoušel, jaké to je těsně před soutěží onemocnět a do poslední chvíle nebylo jasné, zda bude moci nastoupit. Nakonec se jeho zdravotní stav zlepšil a jeho první velké soutěže se mohl s určitým handicapem zúčastnit.

Rodiče Maršíkovi jsou pro obě dětí, Ondru i staršího Matěje rozhodující oporou proto, aby svůj sport mohly provozovat. Na obrázku Ondra s maminkou a trenérem.

sachyslaviarajče.net

Trenér Jan Weiser s paní Maršíkovou a Ondrou

Zajímavost na závěr

V průběhu soutěže jsem požádal trenéra Beskydské šachové školy pana Holeksu o krátký rozhovor o tom, jak u nich s dětmi pracují. Je všeobecně známo, že jejich škola má v ČR výborné renomé. Z toho o čem jsme diskutovali, je možné zmínit následující. Frýdek Místek a okolí má zhruba 100 tis obyvatel. Ve školkách se s šachy seznamuje ročně zhruba 300 dětí, ze kterých se dále šachu věnuje 40-50 dětí v šachové škole. Děti mají trénink 2x za týden v trvání 1,5 hod. Dále jednou za měsíc soustředění od pátku do soboty. Toto tréninkové zatížení odpovídá současnému sportovnímu trendu, a je absolutně běžné ve fotbale, kde takto malé děti v Liberci trénují i 3x týdně. Trénink a jeho náplň je veden podle šachového programu (pracovní sešity) s názvem STAPPENMETHODE.NL.

Provoz šachové školy, zájmového sdružení, je zajišťován vlastními placenými zaměstnanci. To jen kdybychom v Liberci a Jablonci uvažovali o podobném projektu.

Napsal Jan Weiser