******* Mára Gombala krajským přeborníkem v rapidu ***** v krajském přeboru družstev v rapidu jsme druzí ******** *** ***

K dohrávce odloženého zápasu jsme vyrazili na žhavou půdu novoborského klubu. Za krásného jarního počasí jsme horkotěžko dávali odhromady 8 zájemců o šachy, ale podařilo se se.

A zápas se začal pro nás vyvíjet přímo snově.

Na 8 šachovnici byl výkonnostní rozdíl mezi Frantou Laškem a domácím Kaplánkem propastný a podle toho to i na šachovnici vypadalo a brzo jsme se ujali vedení.

Navýšení náskoku se konalo na první šachovnici v partii mezi autorem těchto řádků a domácím Vaškem Paulusem. Domácí extraligová opora se rozhodla vyrovnanou pozici, rýsující se po zahájení, oživit aktivním pěšcovým tahem. Evidentně to nebyl dobrý nápad, protože bílý král působil jako nahý v trní, gambitového pěšce téměř nešlo dobrat a další pěšcové slabina na h5 dávala tušit, že výhoda jednoho pěšce nemusí být konečná. Nakonec se Vaškovi nepodařilo uhájit ani pěšcové slabiny, ani vlastního krále a vedli jsme 2 :0.

Do zápasu s Frýdlantem jsme nastoupili, jak jsme již zvyklí, v roli favorita a to navzdory tomu, že nám několik borců ze základní sestavy chybělo.

A průběh zápasu tomu i odpovídal. Poměrně rychle jsme se ujali vedení, díky kontumační výhře na čtvrté šachovnici. Frýdlantský liberečák, Vojta Šic, to totiž poněkud přehnal se sobotní předzápasovou přípravou a tak v neděli spal a spal a spal a vzbudil se, když už čekací doba dávno uplynula a náš hráč už seděl doma u oběda.

Ani tentokrát jsme nenastoupili v nejsilnější sestavě, naštěstí ani soupeř ne, takže jsme stále byli favoriti. Začalo se o chvíli později, než soupeři našli vhodná parkovací místečka. Ale nijak to nevadilo, nikam jsme nepospíchali a byli rádi, že si i v této zvláštní době, kdy za každým rohem číhá nějaké písmenko řecké abecedy (už ztrácím přehled, jakéže tady máme aktuálně), můžeme zahrát šachy.

Situace v našem týmu se natolik "vylepšila", že bychom do Boru jeli v šesti a to ještě druhé auto se značným zpožděním. Požádal jsem soupeře o odklad a bylo nám vyhověno.

Tak, jak jsme si do konce roku pochvalovali, že máme štěstí a  pandemická situace se nás prakticky netýká, tak na začátku roku 2022 to je hned jiné. Proti favoritu na postup jsme hrály bez první čtyřky a když soupeř přijel kompletní …. tak na kanárka bylo zaděláno.

 V domácím zápase jsme přivítali lídra soutěže – Desko Liberec. Nastoupili jsme s (na naše poměry) celkem silnou sestavou. Ze základu nebyli v sestavě jen Honza Šlechta , který se soustředil na pozici rozhodčího jelikož respektujeme stanovisko FIDE, že rozhodčí má být nehrající a pak také Petr Jakša, který ale šachy už z neznámých důvodů stejně téměř nehraje.

V posledním zápase letošního kalendářního roku jsme přivítali v naší domácí aréně favorizovaný tým Bižuterie Jablonec. Do poslední chvíle jsme trnuli hrůzou, zda hosté na zápas nenominují nejmenovaného bojovníka proti virovým chorobám, naštěstí se tak nestalo. Do zápasu jsme vstupovali jako vedoucí tým soutěže s vědomím, že udržení první pozice bude těžký oříšek.

Utkání začalo poměrně příznivě. Míla Pártl odebral favorizovanému Ondru Sýkorovi již v zahájení figuru, ale jelikož se blížil termín odjezdu vlaku do Mílova bydliště, velkoryse nabídl remízu, která byla s velkou radostí akceptována.