"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

 

Jistě se mnou budete souhlasit, že začínající šachista se v určitém okamžiku tréninku již neobejde bez dobré šachové literatury. Jaké knihy ale zvolit, na to není tak jednoduchá odpověď. Na trhu je nepřeberné množství knih, zejména cizojazyčných, často i velmi drahých.

 

I trenér šachového kroužku se při vedení kroužku neobejde bez toho, že zejména zvídavějším hráčům poskytne možnost, zdokonalovat se v  probraných tématech v domácí přípravě. Z toho důvodu vám na stránkách oddílu zpřístupním studijní materiály, které budeme systematicky v kroužku probírat a budeme se je snažit pochopit a zapamatovat.

Materiály jsem vyhledal a stáhnul v elektronické podobě ze stránek Šachového svazu ČR. Jedná se o následující elektronické materiály:

Příručka pro začátečníky šachu

Šachové koncovky

Dvoutažky

Oříšky

Knihy obsahují vysvětlení všech nejdůležitějších problémů šachu, a hráč po jejich zvládnutí bude mít předpoklady k dalšímu výraznému zlepšování. Po zběžném prohlédnutí zjistíte, že první dvě knihy jsou napsány jako stručné učebnice, druhé dvě jsou soubory diagramů s řešením. Jsou koncipovány tak, že jejich řešení bude po minimálním úsilí dostupné každému hráči. Ideální jsou zejména k procvičování doma.

 

Knihy nejsou povinné a ti z žáků, kteří chtějí šachy pouze hrát, bez toho, že se o šachu něco důležitého dovědí navíc, je studovat nemusí. Nedá se ale očekávat, že se v šachu budou významně zlepšovat.