*******SLAVIA B zvítězila v Krajské soutěži družstev!!! ******** *** ***

Slovo úvodem: Důkazem toho, jak dokonale umíme ve Slavii spolupracovat, je krátká, leč poučná historie vzniku tohoto článečku. Nuže: správce a de facto spolutvůrce našeho webu (zatím ne)Slavista Honza Šlechta po zápase promptně požádal o článek účastníka zápasu v pravdě nejpovolanějšího - předsedu Vojtu Šice. Ten dal obratem úkol Péťovi Janoušovi, který sepsal řádky níže a poté předal svůj text k případným drobným úpravám a hlavně k umístění na web autorovi tohoto úvodního slova. Recenzent nelenil a požádal (zatím ne)Slavistu o poskytnutí technického zázemí v prostorách základny a tak si můžete přečíst, co se v neděli dělo. Předejme tedy slovo Péťovi Janoušovi: 

V neděli 19.10. jsme nastoupili k prvnímu zápasu nové sezóny Krajského přeboru družstev proti vysoce favorizovanému týmu Jiskry Tanvald. Neponechali jsme nic náhodě a nastoupili jsme v téměř kompletní sestavě i s kutnohorským skorovelmistrem Benem Polákem.


Jako první skončila partie na 8 . šachovnici, kde Vojta Šic rozehrál francouzskou přesně podle nejnovější teorie a ve chvíli, kdy již začínal pomalu přebírat otěže šachové bitvy, ukončil partii soupeřův zvonící mobil. Hlavně, že před zápasem - asi o deset minut dříve - rozhodčí výslovně upozorňoval na zpřísnění pohledu FIDE stran přítomnosti mobilů v hrací místnosti. Hříšníkovi nepomohla ani výmluva, že byl v době úvodního slova kapitána domácích, jak sám uvedl, právě na toaletě...

Na 1. šachovnici Ben Polák v zahájení překvapil zkušeného Jirku Kadeřábka, ale více jak remízu se z toho získat nepodařilo.

Stejným výsledkem skončila i partie na 7. šachovnici, kde ani důkladná teoretická příprava domácího hráče Péti Jakši nestačila na udolání houževnatého soupeře.

Na 6. šachovnici se v partii Hnát – Říčánek odehrával ostrý souboj (jak se ostatně podle stylu obou hráčů dalo očekávat), ve kterém se na nějakého toho pěšce nehledí. Po přechodu do koncovky ale začali útočné choutky hostujícího Zdeňka Hnáta rychle uvadat a domácí hráč si svou brilantní technikou vedení koncovky vybojoval i přes materiální nevýhodu zasloužený půlbod.

Na 3. šachovnici se autor těchto řádků utkal s bývalou Tanvaldskou týmovou jedničkou Ondrou Pražákem a v pozičně vedené partii hravě odrazil veškeré útočné pokusy soupeře a nenechal se znervóznit ani svou tradiční časovou tísní, kdy se o některé domácí hráče při
pohledu na zbývající čas mých hodin pokoušel infarkt. Partie nakonec skončila zaslouženou remízou.

Na 4. šachovnici narazil domácí talent Mára Gombala na zkušeného a velmi nebezpečného Jedličku. Bránil se velmi vynalézavě, ale nakonec rozhodly přeci jen větší zkušenosti favorizovaného Jedličky.

Nejkrásnější partie zápasu se odehrála na 2. šachovnici. Domáci Jirka Jarešů odrazil všechny ataky hostujícího bojovníka Tomáše Fráni a poté vyrazil sám na zteč soupeřova krále a po sérii obětí ve stylu ala Garry Kasparov donutil nešťastného soupeře kapitulovat. Tímto jeho partii zařazujeme do nominace na partii století.

Jako poslední končila partie na 5. šachovnici mezi domácí šachovou legendou Pavlem Peníškou a favorizovaným hostujícím  mistrem Horákem. Domácí hráč zvolil proti zkušenému soupeři velmi ostrou variantu a vstoupil do zápasu bez bázně a hany. Nenechal se odradit ani tím, že v taktických zápletkách ztratil 1 pióna a postupně se mu podařilo vyrovnat materiál i hru. Poté dokonce odmítl soupeřem nabízenou kvalitu, patrně se záměrem pochlubit se svým méně zkušeným spoluhráčům, jak dobře umí hrát  koncovky. Hostující hráč se za pro soupeře nepříznivého stavu snažil remizovou koncovku vyhrávat, ale to proti našemu zkušenému harcovníkovi mělo pramalé naděje na úspěch. Partie  skončila  remízou, která znamenala naše vítězství 4,5 : 3,5.

V dalším zápase přivítáme v domácím prostředí Bižuterii Jablonec a myslím, že soupeři se už pomalu mohou začít bát.