"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

Do letošního posledního zápasu krajského přeboru jsme šli s jasným cílem napravit si reputaci, hodně pošramocenou posledním zápasem proti Novoborskému ŠK, ve kterém hráči Slavie převedli výkony, které by nebyly hodny ani poslední šachovnice v krajské soutěži.

Neponechali jsme nic náhodě a povolali jsme do zbroje druholigovou hvězdu Jirku Kadeřábka. Silnou sestavou jsme možná hostující hráče trochu překvapili, ale v situaci, ve které jsme se po poslední prohře ocitli se asi nic jiného nedalo čekat. Nastala tak poměrně kuriozní situace, kdy se v krajském přeboru setkali hráč první šachovnice ve druhé lize (Buchcar) s hráčem třetí šachovnice v lize (Kadeřábek).

Jako první skončila partie na třetí šachovnici. Remízové nabídce svého německého soupeře Guntera Bacha jsem ještě odolal. Ale po zjištění, že se černému podařilo vyrovnat hru a i s přihlédnutím k nadějně se vyvíjející situaci na dalších šachovnicích byla po několika tazích remíza přeci jen podepsána.

Výhru zaznamenal Petr Paldus, který svému soupeři, panu Princovi, předvedl svou brilantní techniku hry v koncovce a partii dovedl k zaslouženému vítězství.

Remízou skončila partie na druhé šachovnici. Tam bývalá slávistická jednička, Jirka Jareš, nastoupila proti předsedovi STK , panu Průdkovi jehož hvězdná druholigová bilance (suverénně nejlepší hráč druholigového Děčína) budila respekt. Náš hráč přípravu na partii nepodcenil a podstatnou část sobotní noci se na partii pečlivě připravoval, přičemž se zároveň důsledně vyhýbal konzumaci alkoholických nápojů. Nabyté šachové vědomosti byly ovšem vykompenzovány lehkou nevyspalostí našeho hráče. Ten neviděl tah, vedoucí k přivyhrané pozici a partie tak skončila remízou.

Přesvědčivý výkon předvedl Marek Gombala. Sebevědomě odmítl remízovou nabídku zkušeného Oldy Štefanika a mírnou poziční výhodu postupně transformoval do výhody materiální. Převahu 1 pindíka Mára v koncovce přesvědčivě uplatnil.

Nepříliš povedené, ze slávistického pohledu, byly partie na posledních dvou šachovnicích. Luboš Jína se již v zahájení dostal do defenzívy, ze které se už po zbytek partie nevyhrabal a hostující hráč Werner si tak připsal zasloužené vítězství.

O moc lepší to nebylo ani na poslední šachovnici. Tam se Fanda Lašek ambiciozně pustil do pěšcového nástupu na královském křídle, jehož důsledkem však bylo pouze smrtelné oslabení vlastního krále a následná ztráta kvality. Franta potvrdil svou vyhlášenou bojovnost a v dalším průběhu partie se i s materiálním deficitem snažil soupeři předkládat k řešení taktické úlohy, se kterými se však Rosťa Štefanik s přehledem vypořádal.

Hvězdou zápasu ve slávistickém dresu se stal Pavel Peníška. Elo jeho soupeře, talentovaného Filipa Třešňáka, budilo respekt. Náš hráč se toho nezalekl a ve vzniklé koncovce svou výhodu tematicky navyšoval tak dlouho, až se vzdálený volný pěšec stal nezastavitelným. Hostující hráč ještě stihl pobavit publikum remízovou nabídku v prohrané pozici, která vyvolala takové salvy smíchu, že někteří z přítomných museli s křečemi v krajině břišní vyhledat lékařskou pomoc.

Opravdovou ozdobou zápasu se stala partie na první šachovnici, kde oba borci sehráli partii, která by byla i chloubou vyšších ligových soutěží. Jirka Kadeřábek sebevědomě odmítl remízovou nabídku Tomáše Buchcara a postupně se mu podařilo získat nejprve poziční a poté i materiální výhodu, kterou se mu dařilo , i přes hrdinný Tomášův odpor, stupňovat. Jirka se ukázal jako týmový hráč a při stupňování výhody se vyhnul i některým lákavějším pokračováním, skýtajícím v sobě rizikové prvky. Partii nakonec Jirka pomaloučku, polehoučku dovedl do vítězného konce a našemu týmu tak zajistil klidné vánoční svátky bez stresových situaci v důsledku případného pobytu poblíž sestupového pásma (který nám začal reálně hrozit poté, co v zápase proti Novému Boru zazpíval kanár).

Na dohled sestupovému pásmu se nyní ocitla Krásná Lípa. Ta si však s kádrem, odpovídajícím horní polovině tabulky s bojem o udržení asi starosti dělat nemusí. Náš tým čeká po Novém roce Bižuterie. Vzhledem k tomu, že slávisté si dali společné předsevzetí, že se v průběhu vánoční svátků a oslav nového roku budou vyhýbat konzumaci alkoholických nápojů a výrazně navýší už tak výrazný počet týdenních tréninkových hodin, nečeká hráče Bižuterie nic lehkého a budou muset na sobě přes svátky hodně zapracovat, aby byli Slavii důstojným soupeřem.