""""KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 7.4. TJ Lokomotiva B - SLAVIA B 2 : 3 """

Tentokrát jsme z prosluněného Liberce vyrazili do pošmourného Boru s cílem napravit si reputaci z minulé porážky z Turnovem. Již podle vozidel na parkovišti před hrací místností bylo vidět, že soupeř nic nepodcenil a můžeme očekávat silnou sestavu. A tak tomu, s vyjímkou absentujícího Hurtíka, i bylo. Naopak nám citelně chyběli Petr Paldus s Mílou Partlem.

V pozici náhradníka tentokrát dostal přednost Milan Pitař před tradičním účastníkem, Luďkem Švecem.

Na Milana Pitaře čekal silný soupeř, domácí mecenáš, pan Mužík. Po divoce sehraném zahájení Milan pozici postupně vylepšil, ale soupeř byl nakonec silnější a domácí se tak ujali vedení.

Remízou skončila partie mezi Markem Gombalou a Kryštofem Hofmanem. Závěrečná pozice sice byla dle PC lepší pro našeho hráče, ale správně ohodnotit pozici za šachovnicí někdy nebývá tak jednoduché, jak to vidí silikonový mozek.

Náš kapitán Honza Šlechta narazil na těžkého soupeře - Petra Boleslava alias Bolka. Náš kápo rozehrál jednu z hlavních variant královské indické. Na rozdíl od soupeře Honza bohužel netušil, že se hraje hlavní varianta králky a nepodařilo se mu v pozici správně orientovat. Po Bolkově výhře tak narostl náskok domácích.

Cenný skalp zaznamenal Jirka Slaba, který zdolal zkušeného domácího borce Válka a zaznamenal tak jednu z největších výher své šachové kariéry.

Na prvních šachovnici se v partii mezi extraligovým borcem Paulusem a našim předsedou Jirkou Jarešem rozehrála taková divočina, že dodnes netuším, zda byl ohňostroj obětí domácího hráče korektní či nikoliv. Nakonec se štěstí přiklonilo na stranu domácího favorita a se Slavií to nevypadalo dobře.

Mě se podařilo Viktora Novotného dostat do pozice, která vypadala, z pohledu soupeře, silně méněcenně. Jedna věc je ovšem docílit pozičně přivyhranou partii a druhá věc je najít správný vítězný plán. Můj plán asi nebyl zase až tak moc vítězný, jelikož hra se postupně vyrovnala a přišla remízová nabídka od domácího borce. Vzhledem k nepříznivému stavu jsem nabídku čestně odmítl a jal se pokoušet partii vyhrát. Zvolil jsem k tomu trochu netradiční cestu a k údivu početné divácké obce nalezl králem téměř do samomatu na h3. Z toho se mi podařilo se zázračně vylhat záludným šachováním věží na které soupeř nereagoval správně a partie tak nakonec skončila remízou.

Fanda Lašek se se svou příslovečnou bojovností pokoušel zlomit odpor domácího Tadlíka, ale partie tak nakonec dospěla do remízového přístavu.

Za již rozhodnutého stavu jsem ještě byli svědky pokusu Luboše Jíny o výhru v koncovce nestejných střelců s pikem navíc, ale jeho snaha k cíli nevedla a i tady byla zaknihována remíza.

Partie jsme řádně zhodnotili v pozápasové analýze a konstatovali, že i přes prohru jsme nehráli zase až tak špatně.