*******SLAVIA B zvítězila v Krajské soutěži družstev!!! ******** *** ***

K zápasu jsme nastoupili v pozici outsidera, k čemuž napomohla zejména absence několika členů základní sestavy. Naproti tomu hosté nastoupili i s legendárním Přemyslem Bělaškou na první šachovnici, jelikož správně tušili, že pokud by Slavie nastoupila v základní sestavě, mohla by favorizované Desko pořádně potrápit.

Od začátku se zápas nevyvíjel dobře. Na osmé šachovnici Milan Pitař narazil na přetěžkého soupeře - ligového hráče Matouše Brunu. Ani tentokrát se Milanovi nepodařilo udělat rošádu, přestože se o to vehementně snažil. Ani odvážná Milanova oběť figury neslavila úspěch, což bylo patrně způsobeno tím, že neměla žádnou pointu. A tak se hosté ujali vedení.

Zahájení nedopadlo podle představ ani u Míry Schifferta. Pozice s pěšcem méně v kombinaci s pěšcovými slabinami dávala tušit, že partie nebude mít dlouhého trvání. a tak tomu i bylo.

Domácí kapitán, Honza Šlechta, rozehrál partii tradičně ve stylu legendárního fotbalového prešovského betonu. Tentokrát se beton ale začal drolit až moc rychle a hostující hráč tak zaslouženě bodoval.

Překvapivé vítězství vybojoval Luděk Švec, který Jardovi Kučerovi nejprve odebral pěšce a o pár tahů později dokonce i dámu.

Ke slávistům, kteří přišli o pěšce, se přidal i Luboš Jína. A moc to nevylepšilo, když si vzápětí nechal i zazdít střelce na poli g3 ve stylu legendární partie Yanowski - Capablanca.Tuto partii jsme na trénincích podrobně rozebírali, Luboš si však popletl, že to má hrát jako Capablanca, ne jako Yanowski. A tak zkušený Jarda Novotný mohl slavit vítězství.

Kvalitní partii odehrál Fanda Lašek. Proti favorizovanému Matěji Blažkovi rozehrál caro-can přesně podle nejnovějších učebnic zahájení a s ledovým klidem odrazil veškeré snahy hostujícího hráče o vybudování jakékoliv výhody. Partie tak skončila zaslouženou remízou.

Jako poslední se dohrávaly partie na prvních dvou šachovnicích. Jirka Jareš se do Přemka Bělašky pustil odvážně a na černou pozici se řítila lavina rozdivočelých bílých figurek. Chvílemi to vypadalo, že tohle už nemůže černý ustát, ale Přemkovi se dařilo nacházet jediné tahy, které kriticky ohroženou pozici ještě jakžtakž držely. A nakonec Jirka přepjal strunu a po bleskovém protiútoku najednou stál před nekrytelným matem, který šel pokrýt jen odevzdáním dámy. A tak v partii, která by byla ozdobou i v renomovaných evropských ligových soutěžích nakonec slavil vítězství hostující Bělaška.

V partii Cakl - Janouš byla rozehrána dobře známá teoretická varianta, kde oba hráči na základě hlubokých domácích analýz posunuli nejmodernější teorii šachových zahájení zase o několik stupínků vpřed. V rámci zachování fair play jsme odmítli nabídku GM Ding Lirena o poskytnutí těchto analýz pro účely přípravy na zápas o titul mistra světa. Zdenda Cakl pak předvedl učebnicový minoritní útok a s černou pozicí to vypadalo nedobře. V časové tísni se partie naštěstí poněkud zašmodrchala a výsledkem taktických přestřelek byl přechod do vyrovnané koncovky. Tam jsem ovšem bezstarostným tahem pěšcem vytvořil slabá políčka, která nebylo zase až tak jednoduché uhlídat. A když se v následném přechodu do věžové koncovky vloudila chybička do propočtu, ukázala se věžovka jako neudržitelná a hostující kapitán tak završil zasloužené vítězství hostujícího týmu.

První místo tak bude pro nás již nedostižné, ale stále zůstáváme ve hře o pomyslné stupně vítězů