*******Novoborský ŠK B - Slavia Liberec 5 : 3 ***** ŠK Česká Lípa "D" 2 - 3 ŠK Slavia Liberec "B" ******* Mára Gombala třetí ve Frýdlantě ******** *** ***
sachyslaviarajče.net                Honza vlevo

 Již kolo před poslední partií Honzy a ukončením soutěže bylo jasné, že vítězem se stane právě hráč pořádajícího oddílu Honza Jílek. I kdyby náhodou poslední partii prohrál, bude mít stejný počet bodů jako na druhém a třetím místě jeho soupeři Jirka Žítek a autor článku. A vítěz soutěže nakonec v poslední partii remizoval.

sachyslaviarajče.net

 V podstatě jde o symbolické vítězství .... jednak v turnaji a jednak v soutěži s časem, kdy na projektu českého šachového on-line portálu www.sachy.cz pracoval téměř 10 let, z toho 2 roky naplno, a zveřejnil jej v době konání turnaje.

 Já jsem se o tomto portálu dozvěděl právě od Honzy při vzájemné partii o první místo v soutěži ( kterou jsem nedokázal vyhrát a partii ukončil patem). Po partii jsem nabídl, že tento projekt může náš klub podpořit a snad jako první klub jsme na svých webových stránkách www.sachy-slavia-lbc.cz umístnili rychlý odkaz pro hráče na tento portál (hlavní stránka vpravo pod odkaz na tréninkové stránky).

 Mezi tím vyšel článek na webu ŠSČR http://www.chess.cz/www/aktuality/aktuality-ze-sezony-2015-2016/aktuality-z-domova/novy-cesky-herni-portal-sachy-cz.html a s popisem herny i na Novoborském šachovém serveru: http://www.nss.cz/je-spustena-nova-online-herna

A teď předávám slovo vítězi turnaje a autoru on-line portálu www.sachy.cz Janu Jílkovi ke svému představení a prezentaci projektu:

K šachům mě přivedl před 30 lety otec, když mi bylo asi 6 let. Hrál jsem bez výraznějších úspěchů asi 2 roky a pak jsem nějak přestal. Ke hře jsem se vrátil v době mého studia na gymnáziu při Jedličkově ústavu v Praze. V šachovém kroužku pod vedením trenéra Antonína Ambrože jsem začal pracovat systematičtěji a dostavily se i nějaké úspěchy. Po ukončení gymnázia jsem opět přestal hrát závodně, u šachu jsem ale zůstal alespoň jako u koníčku. Celé se to „zvrhlo“ zhruba v roce 2006, kdy jsem naplno objevil kouzlo internetového hraní a já začal hrát prakticky denně (sice ne moc dobře ale často ) Mimo šachů mě totiž lákala i možnost komunikovat s ostatními hráči v angličtině (jsem vystudovaný učitel informatiky a právě angličtiny).

sachyslaviarajče.net

Před rokem jsem se rozhodl zase vstoupit do klubu a nyní hraji za Lokomotivu Liberec. Kromě šachu se rád dívám na nejrůznější seriály – v poslední době mě hodně bavily seriály Dům z karet (s Kevinem Spaceym) a Ray Donovan s Lievem Schreiberem v hlavní roli (to je ten, který hrál Borise Spasského ve filmu Pawn Sacrifice).

Proč právě on-line herna

 Jak už jsem říkal, ve světě online hraní šachu se pohybuji poměrně dlouho. Díky této praktické zkušenosti jsem si uvědomil, co všechno musel člověk (hlavně v dřívějších dobách) ovládat, aby si mohl na internetu zahrát. Nějakým způsobem musel zjistit, kam se připojit, musel najít vhodný program pro připojení (tzv. klienta) a navolit nejrůznější nastavení (často poměrně pokročilá). Navíc k tomu všemu často byla potřebná znalost angličtiny. Všechny zmíněné aspekty tvořily poměrně velkou bariéru pro některé mé známé a přátele, abychom si spolu mohli zahrát.

 V té době se zrodila myšlenka na vlastní hernu. Hernu, která by byla v češtině a která by měla jednoduché ovládání.

 Jakým směrem se bude portál vyvíjet

Portál by již nyní měl umožňovat snadné hraní, to ale neznamená, že je vývoj u konce. Rádi bychom v budoucnosti přidávali další funkce (např. možnost nechat si po odehrání partii zanalyzovat počítačem), ale rozhodně ne za cenu přílišné komplikace ovládání.

Výzva k zasílání připomínek na email

Web šachy.cz je dělaný od šachistů pro šachisty a proto budu velmi rád, pokud zašlete případné připomínky, abychom je mohli zpracovat. Kontaktní e-mail je Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Snad se nám společně podaří vytvořit místo, kde se bude všem příjemně hrát.

Jestli můžu, závěrem bych rád poděkoval klubu TJ Slavia Liberec za podporu projektu a doufám, že si na stránky najdou cestu všichni čtenáři bez ohledu na klubové barvy.

Jan Jílek