"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

V neděli 17.5. jsme vyrazili na šachový výlet spojený s Valdštejnskými slavnostmi. Šachový klub Frýdlant uspořádal rapid - Memoriál Josefa Dřevínka, který zahájil sám vévoda Albrecht z Valdštejna.

Vítězem Miloslav Řičánek

sachyslaviarajče.net

V parku u kostela jsme si prohlédli dobové válečné ležení a o přestávce využili pohostinnosti polní kuchyně a dali něco na grilu.
 Také jsme vyvolali malý poplach, kdy našeho Máru si táborníci spletli s volně pobíhajícím medvědem  a až povolaní zbrojnoši  jej zahnali zpět do hrací místnosti, kde se ztratil mezi ostatní šachovou cháskou.

Nejstarším účastníkem turnaje byl 91 letý pan Miloslav Žanta a spolu s nejmladším 9 letým Jáchymem Hrabákem obdrželi od pořadatelů upomínku na turnaj.

V samotném turnaji řádil do 6. kola náš velitel vozu Péťa Janouš, který měl 6 výher (které si na přání našeho trenéra Pavla P. poctivě zapisoval).
Nicméně v 7. kole narazil na Mílu Řičánka (který u nás ve Slávii hostuje ze Stráže pod Ralskem), který nenápadně útočil ze zadních pozic. A totéž předvedl i v partii. V horší pozici si Péťu nabral vidlema a připravil jej na následující sérii porážek (velkou rošádu), a to stál v každé partii podstatně lépe. V posledním kole dokonce stál na výhru, která by mu stále zaručila druhé místo, ale místo útoku na těžko krytelné rozházené pěšce černého Adama Bradáče na královském křídle, se začal sám bránit na královském křídle, až si nechal udusit koníka ve středu šachovnice.
Sám Míla Řičánek již nezaváhal a poté co v posledním kole přehrál svého kolegu ze Stráže Honzu Malce zvítězil v turnaji se ziskem 7,5 bodu, před Adamem Bradáčem se 7 body a Petrem Jechem s 6,5 body.
Péťa Janouš skončil nakonec pátý s 6 body. Stejně bodů měl i Mára Gombala, ale ten obsadil díky horšímu pomocnému hodnocení až 13. místo. Poslední z naší výpravy jsem skončil já s 5 body na 16. místě z 50 účastníků. Tentokrát mi Jirka Průdek vrátil porážku ze Stráže, Mára mě přes dva nemožné tahy porazil na čas, kdy mu zbyl pěšec a střelec proti dámě a s Lukášem Václavíčkem jsem nezvládl koncovku.

V kategorii mládežníků vyhrál Václav Paulus s 5 body před Lubošem Vondráčkem a Jonášem Hrabákem, oba s 3,5 bodem.

Na závěr musíme poděkovat pořadatelům z ŠK Frýdlant za pěkný turnaj uspořádaný hned vedle polního ležení Albrechtova vojska.
Po turnaji jsme pospíchali na základnu sledovat marný boj našich hokejistů s USA, respektive spíš s tím, že opět naši nedali zámořskému soupeři góla. Přesto i oni odehráli turnaj v Praze důstojně, jen ta placka pro diváky chyběla.